Připravujeme pro Vás další ročník akce. Převýší letošní účast tu loňskou?

 

 

 
 

HLAVNÍ STRANA

FOTOGALERIE

ČASOVÝ PLÁN

PROGRAM

PARTNEŘI AKCE

 

Jsme i na facebooku!

 

ARCHIV:

Nežij vteřinou 2013

Nežij vteřinou 2012

Nežij vteřinou 2011

Nežij vteřinou 2010

Nežij vteřinou 2009

Tiskové zprávy

 

V Blansku 8.června 2014

 

BLANSKO-VYŠKOV: O preventivní akci pro motorkáře byl obrovský zájem.

„Parádní akce! Hodně motorek, nádherné počasí a hlavně skvělý program. Už se těším na další ročník. Pro mě naprostý relax... Jinak zabodovaly brýle na simulaci opilosti,“ nebo „Perfektní akce, po loňsku byla laťka hodně vysoko ale po dnešku je mega vysoká. Paráda, těším se na další ročník,“ - toto byly jedny z prvních ohlasů na Facebooku na sedmý ročník akce Nežij vteřinou, kterou připravili pro motorkáře policisté z Územního odboru Policie České republiky Blansko-Vyškov společně s dalšími partnery v sobotu 7. června v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní na Blanensku. Přijelo na ni 1040 motocyklů, další lidé se pak přijeli podívat ze zájmu i autem či na kole.

Velká účast nejen ze strany motorkářů svědčí podle organizátorů o tom, že řadě lidí není jedno, jak se chováme na silnicích a jaké následky mají dopravní nehody, chtějí poznat nové věci a chránit sami sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

Cílem preventivní akce bylo upozornit motorkáře na nebezpečí dopravních nehod, ale také je případně připravit na to, jak se při dopravní nehodě chovat, jak správně poskytnout první pomoc nebo jak zabránit vážným zraněním například použitím ochranných pomůcek. Při simulaci dopravní nehody, při níž jsme na místě zincenovali střet motocyklu s osobním autem, účastníky čekala ukázka vesty se zabudovaným airbagem, který po pádu motorkáře vestu nafoukne plynem tak, aby nebyla porušena páteř, včetně té krční. Při nehodě pak mohli lidé přímo na místě vidět, jak postupují hasiči a zdravotničtí záchranáři. Nechyběl ani přílet a prohlídka vrtulníku Letecké služby Policie ČR.

Dárek v podobě reflexního přívěšku s názvem akce pak byl připraven pro každého, kdo měl zájem dozvědět se nové informace o dopravních nehodách z prezentace Policie ČR promítané ve vstupním portálu Sloupsko-šošůvských jeskyní, kdo vyplnil test ze znalostí pravidel silničního provozu a kdo navštívil stanoviště zdravotnických záchranářů a vyzkoušel si jednak správné sundání přílby motorkáři, ale také resuscitaci. Málokdo vynechal také zastávku u pana primáře brněnského traumacentra MUDr. Pavla Macha. Na jeho oddělení ve fakultní nemocnici totiž končí většina vážně zraněných při dopravních nehodách. K zamyšlení nad životem a tím, co nás vše může potkat na cestách, a to nejen motocyklových, pak přítomné vedlo setkání s blanenským a adamovským farářem Jiřím Kaňou zakončenou minutou ticha za zemřelé motorkáře při dopravních nehodách.

O tom, že jízda na motocyklu není vůbec o rychlosti, ale především o zručnosti a schopnosti ovládat motorku, se přesvědčili lidé v dynamických ukázkách Policie ČR a Vojenské policie. Když si pak někteří z motorkářů mohli stejnou trasu vyzkoušet na svém motocyklu, zjistili, že to opravdu není tak jednoduché, jak to vypadá. Na řadu ale přišly i závodní stroje, které představili čeští závodníci Karel Abraham a Karel Hanyka z brněnského Automotodromu. A kdo vystihl chvilku, odnesl si domů od nich také podepsaný plakát.

Na své si při šli i ti, co upřednostňují mít vše dopředu natrénováno. Připraveny pro ně byly například simulátor nárazu vozidla při nehodě od Armády České republiky, simulátor jízdy na motocyklu Autoškoly Nečas nebo dva raceboxy věrně simulující jízdu na závodním okruhu firmy Arcelor Mittal. Neustále v pohotovosti museli být také na stánku Besipu, kde si lidé mohli nasadit speciální brýle, které ukazují rozostření vidění jako po požití alkoholu. Projít s nimi na očích jen pár metrů znamenalo pro mnohé velký problém a leckdy to vypadalo, že člověk s alkobrýlemi nezvládne rovnováhu a upadne. Nechyběl ani test brzdné reakce, kterou připravili na stánku Integrované střední školy automobilní z Brna.

Za podporu akce děkujeme také našim partnerům

 

V Blansku 7.května 2014

 Blíží se další ročník preventivní akce pro motorkáře

BlanskoPro milovníky jízdy v jedné stopě je připraven další ročník preventivní akce Nežij vteřinou, jejímž cílem je snižovat počet dopravních nehod a jejich následků u motorkářů. Akci každoročně pořádají policisté z Územního odboru Blansko-Vyškov ve spolupráci s dalšími partnery. Letos se uskuteční v sobotu 7. června od 13 hodin v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní nedaleko městyse Sloup v Moravském krasu.

      Blanensko je totiž regionem, který motorkáři i z větších vzdáleností vyhledávají pro svoje vyjížďky. Region je atraktivní nejen svými přírodními krásami, ale také silnicemi s množstvím zatáček. Během sezóny tak policisté řeší množství dopravních nehod, které právě u motorkářů končí velmi často vážnými zraněními.

   Dopravní nehody motocyklistů na Blanensku:

 

2009

2010

2011

2012

2013

2014*

Celkem nehod

37

28

30

28

27

6

Úmrtí

2

1

2

0

0

0

Těžké zranění

4

5

5

4

3

2

Lehké zranění

29

19

21

7

25

5

* do 5.5.2014

     Kromě silničních kontrol tak policisté již sedmým rokem organizují pro motorkáře ojedinělou preventivní akci, kde se motorkáři mají možnost seznámit s následky dopravních nehod nejen z pohledu policistů, ale také primáře traumacentra Fakultní nemocnice Brno MUDr. Pavla Macha, naučí se prakticky, jak poskytnout první pomoc motorkáři zraněnému při dopravní nehodě nebo mají možnost vyzkoušet si svoje znalosti z pravidel silničního provozu ve speciálním testu.

Mimo těchto povinných stanovišť je pro ně každoročně připraven další program. Letos se tak mohou těšit například na simulaci dopravní nehody motocyklu a osobního auta v režii hasičů, zdravotníků záchranné služby a policistů včetně ukázky speciálního airbagu pro motorkáře, dynamickou ukázku jízdy zručnosti Policie ČR a Vojenské policie, simulátor převrácení se ve vozidle a simulátor nárazu ve vozidle centra dopravní výchovy Armády České republiky určené k nácviku správného použití bezpečnostních pásů. Příchozí budou mít možnost také na stánku Integrované školy zkusit svou reakci při brzdění či prohlédnout si řezy motorů a zjistit tedy, jak vypadá zevnitř. Odborníci z Centra služeb pro silniční dopravu příchozí seznámí s nepovolenými doplňky a úpravami na motocyklech. Chybět nebude ani autogramiáda jezdce MotoGP Karla Abrahama a jezdce Moto3 Karla Haniky s prezentací  kurzu Motoškola Masarykova okruhu a technické poradenství specializovaného motoservisu MotoXN. Na místě budou také odborníci, kteří poradí, jak získat veškeré odškodnění, pokud jste byli zraněni při dopravní nehodě. Představena bude i bezpečnostní identifikační technologie forenzního charakteru, která chrání motocykl před zloději. Závěr akce tradičně patří vzpomínce na ty, kteří se z vyjížděk již nevrátili.

       Na loňském ročníku jsme navíc slíbili, že pokud se sjede na akci více jak 300 motorkářů, bude na silnici mezi Blanskem a Lipůvkou nainstalováno přes 120 metrů speciálních svodidel bránící podjetí motorkáře pod nimi a zranění se o sloupky. Vzhledem k tomu, že loňské akce se zúčastnilo přes 850 motocyklů, svodidla již byla partnerem akce Nežij vteřinou, ostravskou firmou Arcelor Mittal osazena a jsou připravena ochránit motocyklisty v případě pádu.

 

por. Mgr. Iva Šebková

tisková mluvčí

 

 

 

 

 

počítadlo.abz.cz    
 

© por. Mgr. Iva Šebková